Poloha: Převážně lesní komplex rozkládající se v JV části Hostýnských vrchů Z od okraje města Vsetín. Na severu tvoří hranici hřeben Drastihlavy, na jihu je hranice vedena Lhotskými pasekami a západní hranici tvoří potok Štěpková.
Ekotop: Geologie: Podkladem jsou převážně třetihorní flyšová souvrství s typickým střídáním jílovců, pískovců a slepenců. Zejména souvrství s převahou jílovců jsou bohatá na uhličitan vápenatý (místy se vyskytují organodetritické pískovce až vápence), který se často ukládá na vývěrech silněji mineralizovaných pramenů v podobě pěnovce.
Geomorfologie: Lokalita spadá do Hostýnsko-vsetínské hornatiny, podcelku Hostýnských vrchů, okrsku Liptálské hřbety. Jedná se o členitou vrchovinu se hřbety SV-JZ směru, tvořenými vrstvami flyše s převahou pískovců.
Reliéf: Reliéf je značně svažitý. Lokalita se rozkládá především v údolí a na svazích údolí Semetínského potoka, na jihu a jihovýchodě potom na odlesněných vrších členitého hřebene mezi Janišovským vrchem a Chléviskem. Na území PP Křížový se vyskytují skalní výchozy s pseudokrasovou rozsedlinovou jeskyní. Nadmořská výška dosahuje 640 m. Převýšení je 305 m.
Pedologie: V půdním pokryvu převládají kambizemě (zejména kambizem districká).
Krajinná charakteristika: Soubor lesní a náhradní polopřirozené vegetace.
Biota: Lokalita zahrnuje typicky vyvinuté květnaté bučiny (L5.1) s kyčelnicí devítilistou (Dentaria enneaphyllos), vzácněji kyčelnicí žláznatou (Dentaria glandulosa) a orchidejemi: okrotice dlouholistá (Cephalanthera longifolia), kruštík modrofialový (Epipactis purpurata), kruštík Greuterův (Epipactis greuteri). Bučiny tvoří rozsáhlé porosty, zejména na jižních svazích hřebenu Drastihlavy a Ratibořského grúně, a místy mají až pralesovitý charakter. Stejně tak typicky vyvinuté jsou západo-karpatské dubohabřiny (L3.3B). Z nelesních společenstev jsou dochovány reprezentativní ovsíkové louky (T1.1) a širokolisté suché trávníky (T3.4D a T3.4C). Vyskytuje se zde poměrně široké spektrum vegetace vlhkých a zamokřených stanovišť jako jsou např. vlhká tužebníková lada (T1.6), nevápnitá mechová slatiniště (R2.2) a přechodová rašeliniště (R2.3). Zajímavým biotopem jsou také luční a lesní pěnovcová prameniště (R1.1 a R1.3), štěrbinová vegetace silikátových skal a drolin (S1.2) a nepřístupné jeskynní prostory (S3B). Toky jsou doprovázeny vegetací jasanovo-olšových luhů (L2.2A, B) a místy i devětsilovými lemy (M5).
Území hostí velký počet významných rostlinných druhů, kromě výše uvedených dále např. kociánek dvoudomý (Antennaria dioica), řepíček řepíkovitý (Aremonia agrimonoides), orlíček obecný (Aquilegia vulgaris), sleziník zelený (Asplenium viride), bříza tmavá (Betula obscura), sveřep větevnatý (Bromus ramosus), ostřice Hartmanova (Carex hartmanii), pcháč bělohlavý (Cirsium eriophorum), škarda ukousnutá (Crepis praemorsa), prstnatec Fuchsův (Dactylorhiza fuchsii), p. májový (D. majalis), prstnatec bezový (D. sambucina), kapraď rezavá (Dryopteris affinis), kruštík polabský (Epipactis albensis), k. širolistý (E. helleborine), k. bahenní (E. palustris), suchopýr širokolistý (Eriophorum latifolium), sněženka podsněžník (Galanthus nivalis), mečík střechovitý (Gladiolus imbricatus), pětiprstka žežulník (Gymnadenia conopsea), prasetník plamatý (Hypochaeris maculata), plavuň jedlová (Huperzia selago), jalovec obecný (Juniperus communis), bika žlutavá (Luzula luzulina), plavuň pučivá (Lycopodium annotinum), hnilák smrkový (Monotropa hypopitys), vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia), prstnatec plamatý (Orchis maculata), p. mužský (O. mascula), lipnice oddálená (Poa remota), tolije bahenní (Parnassia palustris), čistec alpínský (Stachys alpina), kapradiník bažinný (Thelypteris palustris), hlavinka horská (Traunsteinera globosa), bařička bahenní (Triglochin palustre), kozlík celolistý (Valeriana simplicifolia), jmelí bílé jedlové (Viscum album subsp. abietis).
V jeskyni v PP Křížový vrch se vyskytuje vrápenec malý (Rhinolophus hipposideros). Z živočichů zde dále nalezneme např. čápa černého (Ciconia nigra), datla černého (Dryocopus martius), kosa horského (Turdus torquatus), krkavce velkého (Corvus corax), skorce vodního (Cinclus cinclus), mloka skvrnitého (Salamandra salamandra), skokana hnědého (Rana temporaria) a ropuchu obecnou (Bufo bufo). |