Általános célkitűzések: A Natura 2000 terület természetvédelmi célkitűzése az azon található, a kijelölés alapjául szolgáló fajok és élőhelytípusok kedvező természetvédelmi helyzetének megőrzése, fenntartása, helyreállítása, valamint a Natura 2000 területek lehatárolásának alapjául szolgáló természeti állapot és a kedvező természetvédelmi állapottal összhangban lévő gazdálkodás feltételeinek biztosítása.
Specifikus célok:
Kedvező természetvédelmi helyzet megőrzése:
A természetes folyamatok közül gátolni szükséges a jelölő gyepterületek spontán beerdősülését, valamint a szárazabb jelölő élőhelyek nedvesebb jelölő élőhelyek rovására történő térfoglalását.
A jelölő fajok populáció nagyságának megőrzése, a populációk elterjedési területe nem csökkenhet.
A jó állapotú pannon homoki gyepek, kékperjés láprétek, mocsárrétek, kaszálórétek, puhafás ligeterdők, homoki borókás-nyárasok, keményfás ligeterdők természetszerű szerkezetének, fajkészletének megőrzése.
Nem véghasználható a tíz éves erdőtervezési cikluson belül - jelölő élőhely típusonként vizsgálva -több idős erdőállomány, mint amennyi korosodásával belép a hasonló ökológiai funkciót ellátni képes korosztályokba.
A jelölő erdei élőhelyek állományaiban a tájidegen fafajok elegyaránya nem növekedhet.
A többlet vízhatástól függő jelölő élőhelyek számára a megfelelő vízellátottság és vízháztartás biztosítása, vízjárást negatívan befolyásoló vízrendezési beavatkozások nem végezhetőek.
Kedvező természetvédelmi helyzet elérése érdekében szükséges fejlesztés:
Invazív fajok, különösen a selyemkóró, kanadai aranyvessző, zöld juhar, fehér akác, bálványfa, fekete fenyő, erdei fenyő, által veszélyeztetett jelölő gyeptársulások megóvása a degradációtól, az invazív fajok terjedésének megállítása, állományaik csökkentése.
Az aktuális természeti állapothoz igazodó legeltetési/kaszálási rendszer kialakítása a pannon homoki gyepek, kékperjés láprétek, mocsárrétek, kaszálórétek területén a túlhasználat/alulhasználat, valamint a természetes gyepszerkezetet romboló használat elkerülése érdekében.
A jelölő erdei élőhelyek állományaiban előtérbe szükséges helyezni a folyamatos erdőborítást biztosító, vagy ahhoz funkciójában jobban közelítő használatok alkalmazását, valamint közelíteni szükséges a lombkorona-, cserje-, lágyszárú szint faji, életkori összetételét a természetes állapotokhoz.
A területen a vízkivétel csökkentése céljából szabályozni szükséges a talajvíz mezőgazdasági felhasználását, valamint a lápmedencék vízzáró rétegét áttörő kutak kialakítását és használatát.
A területen a talajvízszint csökkenését okozó bányászati tevékenység növekedésének megakadályozása.
A terület felszíni vízelvezető csatorna rendszerének átalakítása a természetvédelmi szempontból optimális vízmegőrzés érdekében. A csatornák fenntartási munkálatai csak a jelölő fajok, élőhelyek környezeti igényeinek biztosítása mellett történhetnek, a jelölő fajok élőhelyek környezeti feltételeit a teljes csatorna keresztmetszetben megszüntető fenntartási munkálatok nem végezhetőek.
A nyílt vizű lápterületek feltöltődésének, benövényesedésének megakadályozása, biztosítva ezzel a lápi póc, réti csík fennmaradásának feltételeit.
A rákosi vipera populáció fenntartása érdekében élőhelyét szabályozottan legeltetni szükséges, amennyiben ez nem lehetséges, úgy a gyep jelölő faj és zsákmányállatai számára megfelelő szerkezetét és mozaikosságát biztosító kaszálást szükséges végezni.
A becserjésedés miatt leromlott kékperjés láprétek és mocsárrétek gyeppé alakítása és fenntartása extenzív mezőgazdasági használattal, a lápcserjések túlzott térfoglalásának megakadályozása.
Az ezüstsávos szénalepke populációinak a fenntartása érdekében élőhelyén minimálisan biztosítandó az inváziós fajok (Solidago spp.) visszaszorítása, az előfordulási helyek megfelelő kaszálási rendjének kialakítása, a kaszálás során az élőhelyek zsombékos szerkezetének a megóvása, valamint szükség szerint egyéb területkezelési beavatkozás végezése.
A vízben álló enyves éger dominálta láperdők elkőrisesedésének megakadályozása. Az éger állományok természetes felújítási lehetőségeinek kis területű kísérletekben történő vizsgálata.
A láperdő-keményfás ligeterdő átmenetet képező egykorú, homogén kőrises állományok nedvesebb típusaiban láperdőre, szárazabb típusaiban keményfás ligeterdőre jellemző fafaj összetétel kialakítása.
A területen található cserjésedett, mesterségesen erdősített pannon homoki gyepek visszaalakítása gyepekké, vagy őshonos fafajú erdőkkel mozaikos gyepekké.
Az élőhelyeket veszélyeztető egyéb tevékenységek (pl.: gépjármű forgalom, crossmotorozás, quad, illegális bányászat) megszüntetése, a jogilag nem létező, de kijárt földutak felszámolása.
A területen a vadlétszámot olyan szinten szükséges tartani, hogy az a külön vadvédelem nélküli erdőfelújítást ne gátolja, valamint ne okozza a gyepek degradációját.
A jelölő élőhelyek infrastrukturális fejlesztésekkel szembeni védelme. |